English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: سه شنبه ٠٦ مهر ١٤٠٠

درج وابستگی سازمانی مورد تایید در مقالات و تولیدات علمی

نظرسنجی

نظر شما در مورد عملکرد معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه چیست؟

بسیار خوب
خوب
متوسط
ضعیف
بسیار ضعیف

آمار بازدید

بازديدکنندگان امروز : 359
بازديدکنندگان این صفحه: 13638
کل بازديدکنندگان : 446264
بازديدکنندگان آنلاين : 2
آخرین بروزرسانی : 1400/07/04


  چاپ        ارسال به دوست

گزاره برگ ۴۰/ واکسیناسیون زنان باردار و مادران شیرده علیه بیماری کووید-۱۹

از شروع پاندمی بیماری کووید-۱۹ در اوایل سال ۲۰۲۰ تا اواسط سال ۲۰۲۱ نزدیک به چهار میلیون نفر در سراسر جهان جان خود را در اثر این بیماری از دست داده اند. افراد با سنین بالا، دارای نقص سیستم ایمنی و همچنین افراد دارای بیماری های زمینه ای در خطر بیشتری برای مرگ بوده اند.


 در این میان تحقیقات بر روی زنان باردار نشان داد که اگرچه علائم این بیماری در زنان باردار مشابه زنان غیرباردار است ولی زنان باردار مبتلا به کووید-۱۹ تا حدی بیشتر در معرض خطر بستری در بخش مراقبت های ویژه (ICU) و مرگ هستند. بیماری کووید-۱۹ در مادران می تواند باعث ایجاد زایمان زودرس، مرده‌زایی، اختلال کارکرد ارگان های حیاتی، افزایش ضربان قلب و دیسترس جنین، پارگی زودرس کیسه آب، سزارین و مرگ آن ها گردد. با توسعه انواع واکسن ها علیه ویروس کووید-۱۹ و شروع جهانی واکسیناسیون از اوایل ۲۰۲۱ امیدهای زیادی برای نجات بیشتر جان انسان ها و کاهش عوارض شدید بیماری در همه گروه های جمعیتی ایجاد شده است، اما با توجه به استفاده اضطراری از این واکسن ها، نوظهور بودن و همچنین کمبود اطلاعات بالینی، چالش ها و سؤالات مهمی در مورد استفاده از این واکسن ها در گروه های خاص جمعیتی مانند زنان باردار و مادران شیرده وجود دارد.

گزاره برگ شماره ۴۰ کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-۱۹ وزارت بهداشت با بررسی شواهد علمی معتبر درصدد پاسخگویی به این سؤال است که آیا زنان باردار یا مادران شیرده می توانند علیه بیماری کووید-۱۹ واکسینه شوند؟

دانلود گزاره برگ


١٣:٣٦ - 1400/05/18    /    شماره : ٣٨١١٩    /    تعداد نمایش : ١٧خروج