چاپ        ارسال به دوست

برگزاری اولین کنگره بین المللی بیومارکرها

اولین کنگره بین المللی بیومارکرها از سوم تا پنجم اسفند ماه 1401 در مرکز آموزشی و درمانی امام خمینی (ره) ارومیه برگزار گردید. در این کنگره مقاله ها و سخنرانی دانشمندان ایرانی و خارجی از کشورهای استرالیا، آمریکا، هندوستان، پاکستان، ترکیه، یونان، چین، چک، سودان، بنگلادش و امارات ارائه شد که در آن آخرین پیشرفت ها و دستاوردهای محققان در مورد نقش و کاربرد بیومارکرها مطرح گردید.

محورهای کنگره عبارتند از:

بیومارکرها در سرطان

بیومارکرها در پزشکی فرد

بیومارکرهای نوظهور

بیومارکرهای ایمنی و رد پیوند

بیومارکرها در بیماریهای نورودژنراتیو

بیومارکرها در اپی ژنتیک بیماریها

بیومارکرها و سلولهای بنیادی

بیومارکرهای کاربردی دیگر

محور ویژه کنگره: بیومارکرها در کووید - 19 می باشد.

این کنگره دارای امتیاز بازآموزی بود و برگزاری کارگاههای آموزشی را نیز به همراه داشت.


 

در مراسم افتتاحیه اولین کنگره بین المللی بیومارکرها، دکتر صابر قلی زاده معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و دبیر اجرایی کنگره به اقدامات دانشگاه در سال 1401 در حوزه تحقیقات و فناوری پرداخت و گفت: ساماندهی این حوزه در حیطه های مختلف; بازمهندسی و تسهیل فرآیندهای تحقیقاتی، اختصاص فضای لازم در حدود 1000 متر مربع برای مراکز رشد، دو برابر شدن شرکت های دانش بنیان و تصویب بیش از 15 طرح فناوری، ایجاد و راه اندازی بهینه سامانه ملی ارزیابی کتابخانه ها و کتابداران پزشکی که از سوی وزارت بهداشت به این دانشگاه واگذار شد و در چند هفته اخیر با حضور معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت در تهران افتتاح شد، ارتقای رتبه دانشگاه در نظام رتبه بندی تایمز که از رتبه 500 تا 600 بین دانشگاهها در سال گذشته با ارتقای آن در سال جاری به رتبه 400 تا 500، ارتقای رتبه دانشگاه در رتبه بندی بیومتریکس، افزایش طرح های تحقیقاتی و پایان نامه های دانشگاه از اقدامات انجام شده است.
دکتر یوسف رسمی دبیر علمی اولین کنگره بین الملی بیومارکرها اظهار داشت: بسیاری از محققان در آغاز شروع کرونا به دنبال بیومارکرهایی برای تشخیص و درمان این ویروس بودند تا میزان مرگ ومیر به واسطه آن کاهش یابد.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت بیومارکرها در تشخیص و درمان ویروس کرونا گروه بیوشیمی بالینی و علوم سلولی کاربردی دانشگاه درخواست برگزاری اولین کنگره بین اللملی بیوماکرها را به دانشگاه علوم پزشکی استان ارسال نمود که خوشبختانه بعد از موافقت دانشگاه جلسات مختلفی برای برگزاری این کنفرانس برگزار شد.

دکتر رسمی افزود: این کنگره در 8 محور تنظیم شده است که 93 درصد از مقالات ارسالی به آن مورد موافقت قرار گرفته و 55 درصد از شرکت کنندگان در این کنگره خانم ها و 45 درصد نیز آقایان بوده اند.

دبیر علمی کنگره اضافه کرد: 800 نفر در اولین کنگره بین المللی بیومارکرها ثبت نام کرده اند که 350 نفر مربوط به بازآموزی و 450 نفر بصورت ارسال مقاله، پوستر و سایر موارد در این کنگره حضور دارند.

وی با بیان اینکه حدود یک سوم مقالات کنگره مربوط به سرطان بوده و بیش ترین مقالات نیز از استان آذربایجان‌غربی است، افزود: 5 کارگاه اصلی و 4 کارگاه برای دانشجویان در این کنگره برگزار می شود.

وی در پایان گفت: در اولین کنگره بین المللی بیومارکرها مقالاتی از کشورهایی همچون هندوستان، ترکیه، استرالیا، امریکا، یونان، پاکستان، چک، چین، انگلستان، بنگلادش، بوتان، چاد، بنگلادش و امارات متحده عربی ارسال شده است. 

 


١٠:٣٧ - 1401/12/07    /    شماره : ٥٠٩٨٧    /    تعداد نمایش : ١٣٥خروج
access deny
access deny
access deny